Chambers USA has recognized more than 65 lawyers from Drinker Biddle & Reath LLP as leaders in their fields, a 20 percent increase from 2014.

The 2015 edition of Chambers USA gave the highest possible ranking to the firm’s Environmental, lnsurance Litigation, Employee Benefits & Executive Compensation and Real Estate practices.  Individual lawyers in the firm’s Bankruptcy & Corporate Restructuring, Insurance Litigation, Environmental, Corporate, Real Estate, Labor & Employment and Health Care groups also received the highest possible ranking. 

“We are delighted that our commitment to client service and exceptional legal work has been reflected in impartial feedback from our clients and peers,” said Andrew C. Kassner, Chairman of Drinker Biddle.  “The 20 percent increase in Drinker Biddle lawyers recognized by Chambers USA since last year is testament to our continued growth and success as a firm.”

Chambers USA bases its annual rankings on client and peer references, as well as research conducted by its team of more than 140 full-time researchers. Criteria include technical legal ability, professional conduct, client service, commercial astuteness, diligence, commitment and other qualities valued by clients. The rankings are widely accepted as the international standard for legal excellence.

Clients interviewed by the publication described Drinker Biddle as a having “developed a reputation for excellence.” "The personal touch that we receive from the firm is invaluable. It is so important that they do not treat us like a number, but always take care of things for us in a very expedient fashion," said another.

Drinker Biddle lawyers were credited as being "very responsive and very smart," “strong in every required department," and “savvy, tactical and hard-working.”

Practices Recognized

Chambers recognized 14 of Drinker Biddle’s practice groups and industry teams, with many being ranked in multiple regions.  A complete list of rankings by region follows:


Investment Funds: Registered Funds (Band 4)


District of Columbia

Healthcare (Band 3)

Telecom, Broadcast & Satellite (Band 4)

Insurance: Insurer (Band 3)


East Coast

Healthcare (Band 2)


Eastern Pennsylvania

Corporate/M&A & Private Equity (Band 2)

Litigation: General Commercial


Healthcare (Band 3)

Litigation: General Commercial

Labor & Employment: Employee Benefits &

Compensation (Band 1)

Technology & Outsourcing (Band 3)

New Jersey

Bankruptcy/Restructuring (Band 2)

Litigation: General Commercial (Band 2)

Corporate/M&A (Band 3)

Litigation: Insurance (Band 1)

Environment (Band 1)

Litigation: Products Liability (Band 2)

Healthcare (Band 2)

Real Estate (Band 1)

Labor & Employment (Band 3)



Banking & Finance (Band 3)

Intellectual Property (Band 3)

Bankruptcy/Restructuring (Band 3)

Labor & Employment (Band 4)

Environment (Band 2)

Real Estate (Band 2)

Insurance (Band 3)


Lawyers Recognized

Drinker Biddle Chairman Andrew Kassner received a “Star Individual ranking” for Bankruptcy/Restructuring; partners James Altieri, Bonnie Allyn Barnett, Jill Bronson, Thomas Campion, Harry Cherken, Gregory Miller, Paul Nittoly, Glenn Pantel, John Ridley, Michael Rosenbaum, Michael Rothpletz, Jr., Susan Sharko, T.J. Sullivan, William Warren,  Jr., and David Wolfe were all  listed as Band 1 lawyers in their fields; partner Helen Tuttle was listed as “Up and Coming;” and associates Marita Erbeck and James McMeen were listed as “Associates to Watch.”

The complete Drinker Biddle lawyer rankings are detailed below.


Jason R. Baron – Litigation: E-Discovery (Band 3)

Bennett Borden – Litigation: E-Discovery (Band 4)

Thomas Campion – Product Liability & Mass Torts (Band 5)

Michael Malloy – Investment Funds: Registered Funds (Band 2)

Kathleen Murphy – International Trade: Customs (Band 2)

Robyn Shapiro – Life Sciences: Regulatory/Compliance (Band 3)

Susan Sharko – Product Liability & Mass Torts (Band 5)

T.J. Sullivan – Healthcare: Transactional (Band 1)


Cheryl Orr – Labor & Employment (Band 4)


Francis DiGiovanni – Intellectual Property (Band 3)

District of Columbia

Charles Leeper – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 3)

Kristin Going – Bankruptcy/Restructuring (Recognized Practitioner)

Laura Phillips – Telecom, Broadcast & Satellite (Band 4)

T.J. Sullivan – Healthcare (Band 1)

Jesse Witten – Healthcare (Band 3)

Robert McCann – Healthcare (Band 3)



Daniel Collins – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 3)

Roy Harsch – Environment: Mainly Transactional (Band 3)

Ira Kalina – Technology & Outsourcing (Band 3)

Howard Levine – Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 3)


Gordon Nash – Litigation: General Commercial (Band 3)

Michael Rosenbaum – Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 1)

Douglas Swill – Healthcare (Band 2)

David Wolfe – Labor & Employment (Band 1)

New Jersey

James Altieri – Litigation: Insurance (Band 1)

Lynne Anne Anderson – Labor & Employment (Band 2)

Thomas Campion – Litigation: General Commercial (Band 1)

Thomas Campion – Litigation: Products Liability (Band 2)

Marita Erbeck – Bankruptcy/Restructuring (Associates to watch)

George Kendall – Healthcare (Band 2)

Ross Lewin – Environment (Band 3)

Robert Malone – Bankruptcy/Restructuring (Band 2)

James McMeen – Corporate/M&A (Associates to Watch)

Lori Mills – Environment (Band 3)

Paul Nittoly – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 1)

Glenn Pantel – Real Estate: Zoning/Land Use (Band 1)

John Ridley – Labor & Employment (Band 1)

Michael Rothpletz, Jr. – Real Estate (Band 1)

Ellen Radow Sadat – Environment (Band 3)

Joseph Schmidt Jr. – Environment (Band 3)

Susan Sharko – Litigation: Products Liability (Band 1)

Helen Tuttle – Labor & Employment (Up and Coming)

Frank Velocci – Bankruptcy/Restructuring (Band 4)

William Warren – Environment (Band 1)



New York

John Mulhern – Insurance (Recognized Practitioner)




Stephen Baker – Insurance (Band 2)

Bonnie Allyn Barnett – Environment (Band 1)

Thomas Barton – Labor & Employment (Band 3)

Christopher Boyle – Environment (Band 3)

Jill Bronson – Banking & Finance (Band 1)

Stephen Burdumy – Corporate/M&A & Private Equity (Band 4)

Robert Cannuscio – Intellectual Property (Band 4)

Harry Cherken, Jr. – Real Estate (Band 1)

Andrew Kassner – Bankruptcy/Restructuring (Star Individuals)

Gregory Lavorgna – Intellectual Property (Band 2)

Gregory Miller – Litigation: General Commercial (Band 4)

Gregory Miller – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 1)

Daniel Monaco – Intellectual Property (Band 3)

Douglas Raymond – Corporate/M&A & Private Equity (Band 2)

Charles Congdon – Banking & Finance (Band 2)

David Denious – Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)

David Ebby – Real Estate (Band 2)

Andrew Flame – Bankruptcy/Restructuring (Band 4)

Andrew Foster – Environment (Band 4)

Jerald Goodman – Real Estate (Band 4)

Neil Haimm – Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)

Robert Juelke – Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)

Douglas Raymond  – Corporate/M&A: Securities (Band 2)

Judith Reich – Banking & Finance (Band 2)

Ralph Rodak – Real Estate (Band 2)

Paul Saint-Antoine – Antitrust (Band 2)

Ronald Sarachan – Environment (Band 2)

David Woolf – Labor & Employment (Band 4)


Leave Drinker Biddle to Learn More