More than 55 lawyers from many of Drinker Biddle & Reath’s 16 practice groups have been recognized as leaders in their fields by Chambers and Partners, an international publisher of guides to the world’s top lawyers.

The 2014 edition of Chambers USA recognized the firm’s investment funds: registered funds group nationally, and gave the highest possible ranking to the firm’s environmental, litigation: insurance, employee benefits & compensation and real estate practices.  Individual lawyers in the firm’s health care, environmental, banking and finance, labor & employment, litigation, bankruptcy and real estate groups also received the highest possible ranking, based on client interviews performed by Chambers and Partners’ research staff. 

Chambers USA bases its annual ranking on client and peer references.  Presented in bands from one – the highest – to six, rankings can be regional or national in scope.  Criteria used includes technical legal ability, professional conduct, client service, commercial astuteness, diligence, commitment and other qualities valued by clients.

Clients interviewed by the publication described Drinker Biddle as “having great strength in depth across different areas at the firm” and “phenomenal, they understand our financial constraints.”   Drinker Biddle lawyers were credited as being “client-focused, very honest and straightforward” and “extremely knowledgeable, bright and very efficient.”

“We strive to provide superior legal work and exceptional client service, and receiving client feedback that lets us know we’re on target is always very gratifying,” said Alfred W. Putnam, Jr., Chairman of Drinker Biddle. 

Practices Recognized

Chambers recognized 13 of Drinker Biddle’s practice groups and industry teams, with many being ranked in multiple regions.  A complete list of rankings by region follows:

Nationwide

  • Investment Funds: Registered Funds (Band 4)

East Coast

  • Healthcare (Band 2)

District of Columbia

  • Healthcare (Band 3)
  • Insurance: Insurer (Band 3)
  • Telecom, Broadcast & Satellite (Band 4)

Illinois

  • Healthcare (Band 3)
  • Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 1)
  • Litigation: General Commercial (Band 5)
  • Technology & Outsourcing (Band 3)

New Jersey

  • Bankruptcy/Restructuring (Band 2)   
  • Corporate/M&A (Band 3)
  • Environment (Band 1)  
  • Healthcare (Band 2)
  • Labor & Employment (Band 3)
  • Litigation: General Commercial (Band 2)
  • Litigation: Insurance (Band 1)
  • Litigation: Products Liability (Band 2)
  • Real Estate (Band 1)

Pennsylvania

  • Banking & Finance (Band 3)  
  • Bankruptcy/Restructuring (Band 3)  
  • Corporate/M&A & Private Equity (Band 2)
  • Environment (Band 2)
  • Intellectual Property (Band 3)
  • Labor & Employment (Band 4)
  • Litigation: General Commercial (Band 2)
  • Real Estate (Band 2)

Lawyers Recognized

Partner Andrew Kassner received a ‘Star Individual ranking’ for Bankruptcy/Restructuring, associates James McMeen and Beata Spuhler were listed as ‘associates to watch’ and 15 additional Drinker Biddle lawyers were recognized as being the best in their fields:

Nationwide

  • Thomas Campion – Product Liability & Mass Torts (Band 5)    
  • Michael Malloy – Investment Funds: Registered Funds (Band 2)
  • Kathleen Murphy – International Trade: Customs (Band 2)
  • Robyn Shapiro – Life Sciences: Regulatory/Compliance (Band 3)
  • Beata Spuhler – International Trade: Customs (Associates to Watch)
  • TJ Sullivan – Healthcare: Transactional (Band 1)

District of Columbia

  • Charles Leeper – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 3)  
  • Robert McCann – Healthcare (Band 3)
  • Laura Phillips – Telecom, Broadcast & Satellite (Band 4)
  • TJ Sullivan – Healthcare (Band 1)
  • Jesse Witten – Healthcare (Band 3)

Illinois

  • Roy Harsch – Environment: Mainly Transactional (Band 3)  
  • Ira Kalina – Technology & Outsourcing (Band 3)  
  • Howard Levine – Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 2)  
  • Gordon Nash – Litigation: General Commercial (Band 3) 
  • Michael Rosenbaum – Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 1)
  • Douglas Swill – Healthcare (Band 2)
  • David Wolfe – Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 1)

New Jersey

  • James Altieri – Litigation: Insurance (Band 1)
  • Lynne Anne Anderson – Labor & Employment (Band 2)  
  • Thomas Campion – Litigation: General Commercial (Band 1)
  • Thomas Campion – Litigation: Products Liability (Band 2)  
  • George Kendall – Healthcare (Band 2)
  • Ross Lewin – Environment (Band 3)
  • Robert Malone – Bankruptcy/Restructuring (Band 2)
  • James McMeen – Corporate/M&A (Associates to Watch)
  • Lori Mills – Environment (Band 3)
  • Paul Nittoly – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 1)
  • Glenn Pantel – Real Estate: Zoning/Land Use (Band 1)
  • John Ridley – Labor & Employment (Band 1)
  • Michael Rothpletz, Jr. – Real Estate (Band 1)
  • Ellen Radow Sadat – Environment (Band 3)
  • Susan Sharko – Litigation: Products Liability (Band 1)
  • Frank Velocci – Bankruptcy/Restructuring (Band 4)
  • William Warren – Environment (Band 1)

Pennsylvania

  • Bonnie Allyn Barnett – Environment (Band 1)    
  • Thomas Barton – Labor & Employment (Band 3) 
  • Christopher Boyle – Environment (Band 3)
  • Jill Bronson – Banking & Finance (Band 1)
  • Stephen Burdumy – Corporate/M&A & Private Equity (Band 4)
  • Robert Cannuscio – Intellectual Property (Band 4) 
  • Harry Cherken, Jr. – Real Estate (Band 1)  
  • Charles Congdon – Banking & Finance (Band 2)  
  • David Ebby – Real Estate (Band 2)
  • David Denious – Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)
  • Andrew Flame – Bankruptcy/Restructuring (Band 4)
  • Andrew Foster – Environment (Band 4)
  • Jerald Goodman – Real Estate (Band 4)
  • Neil Haimm – Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)
  • Robert Juelke – Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)
  • Andrew Kassner – Bankruptcy/Restructuring (Star Individuals)
  • Robert Koons, Jr. – Intellectual Property (Band 3)
  • Gregory Lavorgna – Intellectual Property (Band 2)  
  • John Marshall – Intellectual Property (Band 2)
  • Gregory Miller – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 1)    
  • Gregory Miller – Litigation: General Commercial (Band 3)   
  • Daniel Monaco – Intellectual Property (Band 3)
  • Doug Raymond – Corporate/M&A & Private Equity (Band 2)
  • Doug Raymond – Corporate/M&A: Securities (Band 2)
  • Judith Reich – Banking & Finance (Band 2)
  • Ralph Rodak – Real Estate (Band 3)
  • Paul Saint-Antoine – Antitrust (Band 2)
  • Ronald Sarachan – Environment (Band 2)
  • David Woolf – Labor & Employment (Band 4)
Leave Drinker Biddle to Learn More