More than 60 lawyers from many of Drinker Biddle & Reath’s 16 practice groups have been recognized as leaders in their fields by Chambers and Partners, an international publisher of guides to the world’s top lawyers.

The 2013 edition of Chambers USA recognized the firm’s investment management and Indian tribal governments groups nationally, and gave the highest possible ranking to the firm’s Native American, environmental, litigation, employee benefits and real estate practices. Individual lawyers in the firm’s insurance, health care, environmental, banking and finance, litigation, Indian tribal, white collar crime and government investigations, bankruptcy and real estate groups also received the highest possible ranking, based on client interviews performed by Chambers and Partners’ research staff.

Chambers USA bases its annual ranking on client and peer references. Presented in bands from one – the highest – to six, rankings can be regional or national in scope. Criteria used includes technical legal ability, professional conduct, client service, commercial astuteness, diligence, commitment and other qualities valued by clients.

Clients interviewed by the publication described Drinker Biddle as “excellent – my model of a great firm” and “as responsive as any firm I have ever worked with.” Drinker Biddle lawyers were credited as being “devoted, incredibly responsive and wise” and “very knowledgeable and very smart, with good instincts.”

“We strive to provide top-notch legal work and unparalleled client service, and receiving client feedback that lets us know we’re hitting the mark is always very gratifying,” said Alfred W. Putnam, Jr., Chairman of Drinker Biddle.

Practices Recognized
Chambers recognized 16 of Drinker Biddle’s practice groups and industry teams, with many being ranked in multiple regions. A complete list of rankings by region follows:

Nationwide

  • Investment Funds: Registered Funds (Band 3)
  • Native American Law (Band 1)

East Coast

  • Healthcare (Band 3)

District of Columbia

  • Healthcare (Band 3)
  • Insurance: Insurer (Band 3)
  • Telecom, Broadcast & Satellite (Band 4)

Illinois

  • Healthcare (Band 3)
  • Intellectual Property (Band 3)
  • Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 1)
  • Litigation: General Commercial (Band 5)
  • Technology & Outsourcing (Band 3)

New Jersey

  • Bankruptcy/Restructuring (Band 2)
  • Environment (Band 1)
  • Healthcare (Band 2)
  • Labor & Employment (Band 2)
  • Litigation: General Commercial (Band 2)
  • Litigation: Insurance (Band 1)
  • Litigation: Products Liability (Band 2)
  • Real Estate (Band 1)

Pennsylvania

  • Banking & Finance (Band 2)
  • Bankruptcy/Restructuring (Band 3)
  • Corporate/M&A & Private Equity (Band 2)
  • Environment (Band 2)
  • Intellectual Property (Band 2)
  • Labor & Employment (Band 4)
  • Litigation: General Commercial (Band 2)
  • Real Estate (Band 2)

Lawyers Recognized
Partner Andrew Kassner received a Star Individual ranking for Bankruptcy/Restructuring, and 15
additional Drinker Biddle lawyers were recognized as being the best in their fields:

Nationwide

  • Thomas Campion – Product Liability & Mass Torts (Band 5)
  • Joshua Deringer – Investment Funds: Registered Funds (Band 3)
  • Brian Gunn – Native American Law (Band 3)
  • Michael Malloy – Investment Funds: Registered Funds (Band 3)
  • Paul Moorehead – Native American Law (Band 1)
  • Kathleen Murphy – International Trade: Customs (Band 3)
  • Robyn Shapiro – Life Sciences: Regulatory/Compliance (Band 3)
  • TJ Sullivan – Healthcare: Transactional (Band 1)
  • Kevin Wadzinski – Native American Law (Band 1)

District of Columbia

  • John Hockenbury – Insurance: Insurer (Band 3)
  • Charles Leeper – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 4)
  • Laura Phillips – Telecom, Broadcast & Satellite (Band 4)
  • TJ Sullivan – Healthcare (Band 1)
  • Jesse Witten – Healthcare (Band 3)

Illinois

  • Roy Harsch – Environment: Mainly Transactional (Band 3)
  • Ira Kalina – Technology & Outsourcing (Band 3)
  • Howard Levine – Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 2)
  • Gordon Nash – Litigation: General Commercial (Band 3)
  • Michael Rosenbaum – Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 1)
  • Douglas Swill – Healthcare (Band 3)
  • David Wolfe – Labor & Employment: Employee Benefits & Compensation (Band 1)

New Jersey

  • James Altieri – Litigation: Insurance (Band 1)
  • Lynne Anne Anderson – Labor & Employment (Band 3)
  • Thomas Campion – Litigation: General Commercial (Band 1)
  • Thomas Campion – Litigation: Products Liability (Band 2)
  • George Kendall – Healthcare (Band 2)
  • Ross Lewin – Environment (Band 3)
  • Robert Malone – Bankruptcy/Restructuring (Band 2)
  • Lori Mills – Environment (Band 3)
  • Sean Monaghan – Environment (Band 2)
  • Paul Nittoly – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 1)
  • Glenn Pantel – Real Estate: Zoning/Land Use (Band 1)
  • Ellen Radow Sadat – Environment (Band 3)
  • John Ridley – Labor & Employment (Band 1)
  • Michael Rothpletz, Jr. – Real Estate (Band 1)
  • Susan Sharko – Litigation: Products Liability (Band 2)
  • Frank Velocci – Bankruptcy/Restructuring (Band 4)
  • William Warren – Environment (Band 1)

Pennsylvania

  • Bonnie Allyn Barnett – Environment (Band 1)
  • Thomas Barton – Labor & Employment (Band 3)
  • Christopher Boyle – Environment (Band 3)
  • Jill Bronson – Banking & Finance (Band 1)
  • Stephen Burdumy – Corporate/M&A & Private Equity (Band 4)
  • Robert Cannuscio – Intellectual Property (Band 4)
  • Harry Cherken, Jr. – Real Estate (Band 2)
  • Charles Congdon – Banking & Finance (Band 2)
  • David Denious – Corporate/M&A & Private Equity (Band 4)
  • David Ebby – Real Estate (Band 3)
  • Andrew Flame – Bankruptcy/Restructuring (Up and Coming)
  • Jerald Goodman – Real Estate (Band 4)
  • Neil Haimm – Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)
  • Robert Juelke – Corporate/M&A & Private Equity (Band 3)
  • Andrew Kassner – Bankruptcy/Restructuring (Star Individuals)
  • Robert Koons, Jr. – Intellectual Property (Band 3)
  • Gregory Lavorgna – Intellectual Property (Band 2)
  • John Marshall – Intellectual Property (Band 2)
  • Gregory Miller – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 1)
  • Gregory Miller – Litigation: General Commercial (Band 3)
  • Daniel Monaco – Intellectual Property (Band 4)
  • Doug Raymond – Corporate/M&A & Private Equity (Band 2)
  • Doug Raymond – Corporate/M&A: Securities (Band 2)
  • Judith Reich – Banking & Finance (Band 2)
  • Ralph Rodak – Real Estate (Band 3)
  • Paul Saint-Antoine – Antitrust (Band 3)
  • Ronald Sarachan – Environment (Band 2)
Leave Drinker Biddle to Learn More